Husmoderskunskap: Kappe
Kappe, rymdmått med gammal tradition. Före metersystemets införande = 4,6 l; används ännu alltjämnt i viss utsträckning för äpplen etc. men sättes då som = 5 l. (Husmoderslexikon 1952)
Enligt SAOL är det en kappe, flera kappar. Svensk ordbok menar att det användes för torra varor (är äpplen en torrvara?) och motsvarar 4,58 liter. Enligt SAOB avskaffades det 1855. Tydligen var det också, om jag förstod det korrekt, någon form av mått som vid beskattning i natura användes per tunna (källa: svenska.se). En bild på ett kappemått kan skådas på Digitalt Museum.
Det känns inte som ett särskilt gångbart mått idag, men vem vet, kanske är det någon som fortfarande använder det?
* * *
Källa: Svenskt husmoderslexikon: Uppslagsbok för hem och familj i tre band från 1952 (5:e upplagan, utgiven av Medéns). Huvudredaktörer är Anna Schenström (f.d. föreståndarinna vid Fackskolan för huslig ekonomi i Uppsala), Vera Diurson (chef för Aktiv Hushållning) och Anna Lisa Söderholm (programtjänsteman i Radiotjänst för sociala frågor). Genom Libris kan jag spåra att det åtminstone kommit en upplaga 1949 och att 12:e upplagan (och troligen sista) utgavs 1963-64 i fyra volymer.
Inlägget är en del av min bloggserie Husmoderskunskap om vad det var för
kunskap som en husmoder
kunde tänkas söka och ha nytta av. Inte för att jag förespråkar att
hemmafruideal eller stereotypa könsroller, men utav genuin nyfikenhet
för vad det var för kunskaper som sågs som nödvändiga. Utifrån ett
nutidsperspektiv kan säkert en hel del kunskaper kan vara nyttiga i
relation till
krisberedskap, hållbarhet och ekonomi oavsett om man är man eller
kvinna.

Kommentarer
https://www.hhogman.se/matt_vikter.htm