Om att vara en mellanmjölkare

"Wrapped", en årssammanställning av ens lyssnande på en viss digital lyssningstjänst tycks ha blivit något som många ser fram emot och bloggar om. Jag kan själv tycka att det är lite underhållande att se vilka knasiga låtar som dominerat under året och att den digitala tjänsten tror att min lyssningsålder inte har någon koppling till mitt födelsebevis.

Den senaste veckan har jag fått liknande årssammanställningar från både ett stort tågbolag och en stor livsmedelskedja. Det känns som att de kopierat musiktjänstens (och säkert många andras) koncept för att få tillfälle att maila mig ytterligare en gång och hoppas på att jag ska konsumera lite mer. Eller möjligen visa hur mycket de har kartlagt mina konsumtionsvanor och således vilka personuppgifter som kan läcka till "mörka webben" eller främmande makt.

Jag har fått veta att min vanligaste resedestination är Stockholm och att vi äter väldigt mycket yoghurt i hushållet. Vilken lunch jag äter mest av i bistron och att jag besökt sex olika butiker i kedjan. Information som jag inte riktigt vet hur jag ska använda eller ens förhålla mig till, mer än möjligen försöka bryta dessa förutsägbara ageranden. Men visst blir jag nyfiken på vad de andra kundkategorierna är (om det ens finns några) utöver "mellanmjölkare" som vårt hushåll tydligen kategoriserats som. 

Kanske har jag gått rakt i fällan. Företagen har hoppats på att jag ska blogga om att jag är en "mellanmjölkare" och hur många koldioxidekvivalenter jag undvikit genom att åka tåg för att sprida lite gratis reklam. De lyckades att få mig att fundera och lite irriteras över detta fenomen. Nåväl, nu har jag fått avreagera mig och behöver inte tänka mer på detta förrän om ett år.

Kommentarer