Akta(-)skylten! Del XIV

Härom dagen påträffade jag en ny skylt som varnade för barn som jag inte sett tidigare, så jag tänkte att det vore lämpligt att damma av den här långköraren. I samband med att jag plockade fram bilder så började jag att tänka på detta med representation.

Det var denna maskeradinspirerade skylt jag observerade. "Kör sakta! Lekande barn" Här finns så många lager av normer om genus och etnicitet att begrunda. Jag ska inte gå in i en djupare analys, här finns en del att problematisera. Men den representerar i alla fall lite mer mångfald än nedanstående bild.

"Akta våra barn kör sakta". Två linblonda, glada och lugna ungar.

Här har man tagit representation av alla åldrar på stort allvar och ber förarna att ta hänsyn till både lekande barn och lekande pensionärer. Översta skylten tycks också ha fångat en racercyklist (vilka också är bra att vara uppmärksam på). Översta skylten har jag förvisso bloggat om tidigare, men kombinationen här blev rolig.

Möjligen att ett av de tecknade barnen på denna bild kan tänkas ha en annan hudton. Samtliga är dock superglada.

Slutligen: en varning för levande barn. Här anas en varning om att inte bidra till någons död...


Det som kanske saknas på dessa bilder är barn med funktionsvariation och barn som har näsan i mobiltelefoner. Det vore kul också att hitta någon bild där man varnar för uppmärksamma medelålders personer (som typ scrollar på mobiltelefoner eller kör åkgräsklippare). Men vem vet vad jag kommer finna på sommarens lilla roadtrip!

Kommentarer

Alla dessa skyltar och visst ser man en hel del kul skyltar. Det här med "levande" har jag lite svårt för, det känns fel att ha på en skylt.
Matilda sa…
En vanlig man >> Jo det känns lite makabert på något vis.
Människan är komplex helt klart, för bevisligen räcker det inte med texten - utan skylten ska vara visuell också. Även om bilderna inte ens syns.. som den orange/röda skylten. Ser ju knappast de tecknade barnen om en kör förbi den. Kul tema!
Anni sa…
Hör du inte kören av troll som nu vrålar att du är pk och woke och jag vet inte allt som de inte fattar vad det ens betyder?
Lekande barn känns onekligen bättre än levande barn, i text alltså.
Matilda sa…
Anna >> Du har en bra poäng! En enkel varningsskylt verkar verkligen inte duga, utan man vill sticka ut (kanske för att påkalla uppmärksamhet) och skapa något speciellt i kvarteret.

Anni >> Japp, jag hör dem. Men jag tänker att de kan få hålla på. Man ska få kunna göra sina vardagsbetraktelser och analysera fenomen på sin blogg i fred. De kan få yla bäst de vill på sina egna plattformar. ;)