Bor det insekter i insektshotell?

För flera år sedan var det supertrendigt att göra eller köpa insektshotell. Det var kanske ett sätt att handskas med larmen om hur bina blev färre och den biologiska mångfalden hotades. Sedan jag läste en krönika i DN av Andrev Walden för några år sedan har jag inte kunnat släppa det här med ifall det verkligen checkar in några gäster i dessa massproducerade resorts.

I Ulriksdals slottsträdgård ligger det en trädgårdsbutik som dock motbevisar alla tvivel. Hur de har gjort för att locka så många insekter vet jag inte, men det bokstavligen vimlade och surrade av insekter här:

Ett livskraftigt insektshotell. Dock verkar inte gästerna ha fastnad på bild, de flög nog för snabbt. Men jag skulle våga påstå att det var ganska fullbokat vid tillfället.
Har du haft någon lycka med dina insektshotell?

Kommentarer

Tony sa…
Jag gjorde ett en gång av en stam av nedsågad lönn. Reste stammen utanför tomten och borrade ett antal olika stor hål för olika typer av insekter i stammen ca 180cm upp. Vad jag för står är dessa "hotell" till för att insekterna skall övervintra. De kryper in och tätar till hålet inifrån och på våren öppnar de och börjar säsongen. Jo jag fick ett antal hål som var tätade av insekter. På vårkanten var det öppna igen.
Kolla gärna mina inlägg om detta: https://kulturinatur.blogspot.com/search/label/Insektshotell
Emma sa…
Jag skaffade ett insektshotell och satte upp bredvid dammen jag grävde i våras (dock en betydligt mindre modell än den vid Ulriksdal..)
Det dröjde någon vecka eller två, men jodå! Det har faktiskt flyttat in vad jag antar är steklar av olika slag. :D
Dock är det långt ifrån "fullbokat", men det kan väl också variera ganska kraftigt med milda och hårda vintrar skulle jag tro.
Jadå vi har haft gäster i våra insektshotell, men fåglarna ville ha det som hus så de slängde ut alla bambupinnar jag hade packat hårt :) Inte tillräckligt hårt helt klart. Vi bor ju på landet och här finns hål och sprickor överallt i både träd, murar och annat så jag prioriterar inte ett nytt insektshotell, men de har gjort det snyggt där i trädstammen på din bild!
Matilda sa…
Tony, Emma och Anna >> Men se där - ni har bevisat att insektshotell fungerar! :) Och så fick jag lära mig mycket nytt om hur de fungerar i praktiken. Tack!