2023: En årssummering
Gott nytt år!
Under 2023 tittade vi på alla säsonger av Drömslottet. Jag imponerades av alla dukningar, särskilt till julen och gav mig på ett försök på nyårsafton inför middagen vi hade med två vänner. Eftersom jag inte är särskilt estetiskt lagd så blev jag väldigt nöjd med resultatet av mitt första försök. Äntligen fick jag användning av alla märkliga arvegods-prylar och loppisfynd som jag gjort genom åren. Så här såg det ut:
Dukningen innan gästerna kom. |
Förrätten. |
Det var året jag gjorde egen glass. Jag var med och arrangerade en stor tävling, vilket förvisso tog en hel del tid och delvis var frustrerade, men i slutändan både var roligt och lyckosamt. Jag fick ett jobbuppdrag som ingen annan ville ha och inte jag heller för den delen. Stundtals har jag kämpat med att ha ork och att hantera stress och börjat skissa på plan B. Jag och en kollega påbörjade ett nytt forskningsprojekt som bitvis inte känts så roligt, men nu har vi genomfört de flesta intervjuer och jag fick uppleva hur kul det är att vara ute och prata med folk!
Jag har fått uppleva massor av nya platser i Sverige. Jag har varit utomlands två gånger, till Tjeckien och England, trots att jag egentligen vill minska det långväga resandet.
Årets...
Tornfalk. |
... naturupplevelse: Se en meteor/bolid samt besök av en (trolig) tornfalk på balkongen (dock inte samtidigt)
... tv-serie: Händelser vid vatten. Under året har vi även sett massor av äldre brittiska komedier, t.ex. Outnumbered, Gavin & Stacy, My Family, Miranda, the Cleaner... Vi fastnade lite i BritBox stora utbud.
... konsert: Nordman.
Nordman. |
... museibesök: Nationalmuseum i Stockholm (första besöket någonsin, men jag måste ju dit igen för att få se mer!)
... konstupplevelse: Vikgubbar på Sergelgatans konsthall.
... teaterföreställning: Djurfarmen med Teater Halland/Riksteatern.
... antal lästa böcker: 32 (plus två halvfärdiglästa böcker som kommer hamna på 2024:års lista)
Handgjord glass. |
..."AJ!": trampade på en spik.
... ord: bragelöfte.
... matlagningsprojekt: Att göra glass på 1930-talsrecept.
... udda upplevelse: Att fira jul på hotell (mer om detta i ett framtida inlägg).
... antal blogginlägg: 157, i snitt 13 månaden, eller drygt ett inlägg per 2-3 dag, vilket är otippat många för att vara mig.
Kommentarer
Så många spännande saker du hunnit med! Jag tycker att du är väldigt modig som vågar prova på nya saker och se vad som händer!
Vilken fin nyårsdukning! Jag och min son har också sett alla avsnitt av Drömslottet i år och vi älskar det! Inte bara allt man får se om slottet och renovering men även för att familjen Strawbridge är så trevlig och snäll!
Exitgames är vi också beroende av, min sambo och jag brukar träffa ett annat par och spela med dem, superkul. Men det tar ju lite tid så vi får träffas tidigt på dagen!
Och wow, så många blogginlägg du skrivit och så många böcker du läst!! Ser fram emot din bok-lista!
Önskar dig ett fint 2024! Kramar Eva Maria
Eva >> Tackar så ödmjukast! Jag känner mig inte så modig, men jag är nog det i en del fall. Roligt med exit-träffar! Alltså, det stod ju 1-2 timmar, men vi höll ju på runt 4...
Ajli >> Tufft var det sannerligen, men tur att det var mycket skoj mellan varven. Tack detsamma! Och låt oss hoppas att du är en bra sierska! :D
Du verkar som helhet haft ett bra år. Kul att få läsa din sammanfattning.
Exit finns i flera varianter (både svenska och engelska). Jag vill inte spoila för mycket, men varje spel är som ett slags mysterium som ska lösas. I den version vi spelade så fick man först en bakgrundshistoria och lite olika material. Därefter skulle man lösa ett antal gåtor (kluriga problem). Man behöver ha rätt svar för att kunna ta sig vidare. Tack och lov finns det hjälpkort! När man kör fast och behöver en ledtråd kan man ta ett hjälpkort. Det behövdes relativt ofta! Enligt kartongen skulle det ta 1-2 timmar men vi höll på i typ fyra timmar... Så planera in gott om tid när det är första gången :)